AskıAskı BoşlukAskı
Boşluk
   
 

İsmim Özer. 1979, İstanbul doğumluyum. Öğretmen bir aileden gelmekteyim. 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi Bölümünden mezun olduktan sonra askerlik hizmetimi Genelkurmay Başkanlığında Tercüman Asteğmen vasfıyla yaptım. 2004 yılında İngilizce Öğretmeni olarak çalışmaya başladım ve bu görevime halen Ankara'nın seçkin bir Anadolu Lisesinde devam etmekteyim. Yeminli Tercümanlık sertifikası sahibiyim ve akademik tercümeler yapmaktayım. Türkçe'ye çevirdiğim ders kitaplarının yanı sıra, kendi yazdığım ve İngilizce özel derslerde kullandığım Çeviriyle Öğren adlı bir kitabım bulunmakta.

Çeşitli iş kollarından insanlara ve farklı yaştaki öğrencilere İngilizce özel ders vermekteyim. Bu derslerde, eğitim sistemimizde üzerinde neredeyse hiç durulmayan, ancak İngilizce konuşma becerisinin temelini oluşturan Türkçeden İngilizceye çeviri üzerinde duruyorum. Birçok kişi İngilizceyi anlayıp konuşamadığından yakınıyor. Bunun sebebi yıllar boyunca İngilizceden Türkçeye odaklı bir eğitim almış olmamız. Oysaki İngilizce konuşmak, bir bakıma Türkçeden İngilizceye çeviri yapmaya benzer ve bu, diğerinden daha zordur. Ben bu eksiği gidermek adına öğrencilerimin, öğrettiğim bir konuda Türkçeden İngilizceye çeviri yapıp yapamadığını kıstas alıyorum.

"Bu konu daha pratik nasıl anlatılabilir?" sorusuna yıllar içinde bulduğum cevapları, tecrübelerimle birleştirerek bugün, öğrencilerime İngilizceyi sevdirmekte ve konuların kalıcı öğrenilmesini sağlamaktayım. İngilizce özel ders öğretmeni olarak Ankara ilinde hizmetinizdeyim.

OK

Ö.Kiraz
Sol KöşeCopyright © Ö. Kiraz 2010
Tasarım: yataylimitSağ Köşe